slv.AquaFans.ru

Diy akváriové osvetlenie

DIY akváriové osvetlenie,

viedol akvárium svetlomety
Jedným z kľúčových bodov pri udržiavaní zdravého a krásneho akvária so sviežimi akváriovými rastlinami je osvetlenie! Hlavné body pri výbere osvetlenia akvárií už boli v tomto prípade zdôraznené na stránke FanFishka.ru Článok. Tu by som sa chcel so čitateľom podeliť o svoje skúsenosti s tvorbou vysokokvalitného a kvalitného osvetlenia pre akvárium so živými akváriovými rastlinami..
Hovoríme teda o vytvorení zmiešaného osvetlenia: inštalácia LED bodových reflektorov (ďalej len „LED bodové svietidlo“) do plastového krytu akvária a žiarivka T5 (ďalej len „LL T5“). V tomto článku sa budeme zaoberať aj otázkou inštalácie chladiča v akváriu na chladenie vody v lete.

Odporúčané video

V prvom videu je uvedené ďalšie thrash video, ktoré chce iróniu, tu to je.

Prihláste sa na odber nášho Kanál YouTube vám nič neunikne

Zvažujeme VŠETKY OTÁZKY V OBJEDNÁVKE:

- Čo je zmiešané osvetlenie, prečo je to potrebné??
- Prečo presne LED reflektor?

- Prečo presne v obale?
- Prečo potrebujete lampu T5?
- Výber reflektora LED?
- Čo potrebujete na vytvorenie vlastného osvetlenia?
- Proces montáže akváriového osvetlenia v domácnosti.
- Koľko to bude stáť?
- Mal by som sa obťažovať? Aký je účinok?

Čo je zmiešané osvetlenie, prečo je to potrebné??
ZMIEŠANÉ OSVETLENIE - Ide o kombináciu rôznych svetelných zdrojov. Dobrým príkladom je ADA Solar I, kde Takashi Amano kombinuje svetlomet MH-HQI s halogenidom kovu 150 W s dvoma 36 W LL žiarovkami T5.
osvetlenie Takashi Amano
Všeobecne platí, že ak hovoríme o vysokokvalitnom osvetlení akvárií, podľa nášho názoru je najlepšou voľbou svetlomet s kovovým halogenidom (ďalej len „MG“) v kombinácii s LL. Takéto osvetlenie „prelomí“ aj tie najhlbšie akváriá, ktorých vlastnosti sú čo najbližšie k prírodnému - slnečnému svetlu. Vizuálny efekt vás jednoducho poteší - šumivé oslnenie vĺn na dne akvária, tiene rastlín a rýb, prírodné, nasýtené farby. Prečo potrebujete takéto zmiešané osvetlenie? Obnovenie „účinku slnka“ vo vašom akváriu je veľmi jednoduché: účinok východu, zenitu a západu slnka.
Súhlasíte, že Slnko nesvieti 24 hodín denne, maximálna intenzita slnečného svetla je pozorovaná iba popoludní, v poludnie. Po zvyšok času Slnko stúpa alebo zapadá, intenzita svetla sa postupne zvyšuje a potom klesá.
Približne rovnaký účinok sa dá dosiahnuť so zmiešanou žiarovkou (osvetlenie), keď sa LL T5 zapne najskôr (východ slnka), potom sa na 3 až 4 hodiny pridá bodové svetlo (zenit) a potom opäť funguje iba LL T5 (západ slnka)..
Výhody tohto osvetlenia sú zrejmé:
1. Akvarijné rastliny prijímajú najprirodzenejšie svetlo. Je nastavený špecifický rytmus..
2. Prevencia výskytu ohnísk rias. Silné, dlhotrvajúce a ešte viac nesprávne osvetlenie, priama cesta k vypuknutiu rias. Je len potrebné vytvoriť vrchol v činnosti osvetlenia, a nie žiariť, „spáliť“ akvárium 12 hodín denne..
3. Kľúčom k úspechu je zároveň prítomnosť silného, ​​smerového a kvalitného osvetlenia v dostatočnom množstve!
Prečo LED LED Spotlight?
Prečo presne v obale?
Jedinou významnou nevýhodou halogenidovej výbojky je to, že sa veľmi zahrieva !!! Bohužiaľ, také osvetlenie sa môže používať iba v otvorených akváriách (bez veka) vo vzdialenosti najmenej 30 cm od hladiny vody, pričom sa používajú svetelné závesy alebo stojany..
Pri rozhodovaní o tom, aký druh osvetlenia bude v našom akváriu, som vychádzal zo skutočnosti, že akvárium bude uzavreté (s vekom). Po prvé, moja žena to chcela =), po druhé, súhlasila som s ňou, že akvárium s vekom vyzerá ako doma, je pohodlnejšie a mačky sa „potulujú“ doma, ktoré sledujú „Aqua TV“ každú noc, to je všetko dom nie je výstavné centrum ani laboratórium ADA ... kovové halogenidové bodové reflektory v dome sú priveľa! Naozaj, tu sa každý rozhodne sám za seba ... môj názor nie je dogma.
Analógový kovový halogenidový svetlomet je teda LED. Okamžite si všimnem slovo „analog“ v úvodzovkách ... stále je tu výrazný rozdiel. Po prvé, LED osvetlenie, na rozdiel od MG diskrétne. diskrétnosť (z lat. diskretus - rozdelené, diskontinuálne) - vlastnosť proti kontinuite, diskontinuite. Na vysvetlenie prstov nižšie uvádzame fotografický príklad toho, ako vyzerá súvislé a diskrétne spektrum.
rozlíšenie žiarovky
diskrétne spektrum
Vidíme teda, že spektrum LED nie je najlepšie. A to nie je ani na vrcholoch červenej a modrej, to znamená, že akváriové rastliny skutočne absorbujú celé viditeľné spektrum počas fotosyntézy a pri diabete je neúplné..
Aká je podobnosť MG a cukrovky? Prečo spočiatku robia také „zlé“ osvetlenie? Odpovede na tieto otázky odhalia výhody LED reflektorov.
1. Rovnako ako projektor s kovovým halogenidom má LED smerové osvetlenie. To znamená, že účinnosť LED je oveľa vyššia ako napríklad vo žiarivkách, ktorých efektívne využitie je možné iba pri reflektory. Keď hovoríme v každodennom jazyku, potom LED a projektory MG „zasiahnu“ v jednom smere, a nie „postriekajú“ vôbec. Je to vlastnosť, ktorá vám umožňuje „udierať“ MG a LED projektory do najhlbších akvárií a vodného stĺpca 60 alebo viac centimetrov..
2. Na rozdiel od MG, LED reflektor nevydáva nadmerné teplo. Kontrolovaný! Na prednej strane sa LED žiarovka vôbec nezahrieva a zadná časť sa zahrieva, ale znesiteľná (znesiteľná pre ruku a plastový kryt). Niektorí akvaristi odporúčajú umiestniť chladič na SD, aby sa odviedlo teplo, ale zatiaľ ani teraz, keď je na ulici +36, nevidím potrebu. Opäť to nie je konštanta, každý má svoje vlastné špecifiká.
3. LED osvetlenie je zďaleka najhospodárnejšie osvetlenie. Ušetrite 3, 10 krát za elektrinu.
4. Významnou nevýhodou žiariviek je ich blikanie, ktorého frekvencia je zreteľná dokonca aj pre ľudské oko. V tejto súvislosti, pri dlhodobom vystavení LL na človeku, jeho oči veľmi rýchlo unavia. Zdroje LED sú napájané jednosmerným prúdom, takže neblikajú.
5. Ďalšie pozitívne aspekty cukrovky: bezpečnosť (práca pri nízkom napätí, čo je dôležité pre podnikanie v akváriu) a dlhá životnosť (až 100 000 hodín).

Prečo potrebujete lampu T5?
Myslím si, že už veľa vedia o tom, že žiarivky T5 sú lepšie ako T8, takže sa na to nebudem zameriavať.
V mojom prípade som použil LL T5, jednak na vytvorenie zmiešaného osvetlenia, a po druhé, na doplnenie diskrétnosti LED spektra.
Konkrétne sa použila takzvaná lampa s úplným spektrom.
Akváriová lampa JBL Solar Ultra Color T5, 28 W, 60 cm Žiarivka pre akvárium navrhnutá pre intenzívne osvetlenie. Žiarovka JBL Solar Ultra Color T5 má v porovnaní so štandardnými žiarovkami T8 vyšší výkon a má celú škálu farieb.
Pri použití žiarovky JBL Solar Ultra Color v akváriu získate lepší prenos červenej a modrej farby akvarijných rýb a ostatných obyvateľov akvária.
Akvarijná lampa JBL Solar Ultra Color s vyšším podielom červenej a modrej v spektre stimuluje syntézu chlorofylov, čo urýchľuje proces fotosyntézy..
rad akvarijných žiaroviek T5
Táto žiarovka bola samozrejme namontovaná s reflektorom / reflektorom. Všimol som si, že som chcel spočiatku nainštalovať 2 takéto žiarovky pre rovnomerné osvetlenie a dobrý výkon, ale bohužiaľ, veľkosť krytu to neumožňovala.

Výber reflektora LED
akvárium svetlomet
Pri výbere a nákupe LED bodových svietidiel je potrebné zaobchádzať so zvláštnou svedomitou. Je to veľmi dôležitý a drahý okamih bez toho, aby ste venovali náležitú pozornosť tomu, čo môžete jednoducho vyhodiť peniaze.
Keďže som priekopníkom v FanFish, musel som si prečítať veľa informácií, prehodnotiť množstvo charakteristík rôznych svetlometov a LED panelov, zbierať vzácne informácie na fórach a hovoriť s niekoľkými odborníkmi na LED..
A aký bol záver? Pre 100 - 110 litrov. akvárium, čistý objem, ktorý potrebujete:
1. Dva LED bodové svetlá. Pretože majú smerové svetlo a jedno, hoci silnejšie bodové svetlo, nepokrýva celé dno a telo vody.
Ak to kryt umožňuje, môžete umiestniť tri bodové svetlá (s menším výkonom), čo vám poskytne väčšiu istotu, že sa bodové svetlá rýchlo nespália. Bohužiaľ, LED reflektory nemôžu byť opravené. Menej výkonné svetlomety sa zahrievajú menej, takže sa znižujú riziká. Súčasne platí, že čím menej má LED dióda Watt, tým menšia je jeho schopnosť „poruchy“ a ďalšie jeho vlastnosti. Vo všeobecnosti treba všetko vypočítať a odhadnúť.
2. Každý vie, že LED osvetlenie je oveľa silnejšie ako nominálne. To znamená, že výkon LED vo wattoch sa aspoň správne nemeria.
Tak som si položil otázku, ale koľko wattov je potom potrebných pre moje akvárium. Ak chcete uveriť predajcom na trhu, ktorí hovoria: „Vynásobte tromi bodkami a to bude skutočná VODA“ - je to hlúpe! Vo všeobecnosti som sa musel prehrabávať okolo a nájsť jasnejšie informácie..
Pravda je pomerne jednoduchá, osvetlenie má okrem Wattov mnoho vlastností vrátane: lumenov Je množstvo svetla emitovaného / emitovaného zdrojom svetla. Svetelný zdroj so svetelným tokom 1 lúmen, ktorý rovnomerne osvetľuje plochu 1 meter štvorcový, vytvára na ňom osvetlenie 1 lux..

Empiricky akvaristi zistili, že pre dobrého bylinkára v holandskom akváriu a akváriu Amanov je potrebných 50 až 70 lúmenov na liter čistého objemu vody..
Problém bol vyriešený a výber reflektorov sa stal mimoriadne špecifickým - sú potrebné dva reflektory, aby v súčte svojich lúmenov dali 50 - 70 lm / l..
3. A posledné dva dôležité body pri výbere reflektora LED sú rovnaké: spektrum a Kelvin.
Ako sa ukázalo, reflektory boli plné rôznorodosti: bola tam teplá žiara, studená žiara, dokonca som narazil na reflektory RGB (a na dlhú dobu som prišiel na to, čo také a také))). Potrebujeme však iba jeden bodové svetlo - so spektrom čo najbližšie k dennému svetlu. Takáto LED má najoptimálnejšie charakteristiky..
Kelvin (C) - je to teplota farby ktoréhokoľvek zdroja svetla. Toto je miera nášho dojmu farby daného zdroja svetla. Na pestovanie akváriových rastlín sa odporúča 6500 až 8000 K.
Poznámka: Tento článok bol napísaný v roku 2014. odvtedy pretieklo priveľa vody. Vo dvore 2017 a teraz spravidla nie sú žiadne problémy s LED bodovými svetlami a sd-pásmami. Okrem toho sa LED bodové svetlá stali plochými a kompaktnými. A ako ukazuje prax, môžu byť perfektne použité v akvascape, napríklad: Aquascaping: tŕňmi až po hviezdy. Áno, samozrejme, môžete diskutovať na dlhú dobu a nájsť chybu s LED žiarovkami PAR LED - toto je možnosť rozpočtu, ktorá funguje skvele.
Poznámka 2: Priemerná hodnota lúmenu dobrého bylinkára je 50 - 70 lm / L. Žiadam vás však, aby ste vzali do úvahy individuálne špecifiká vášho akvaruimu: výšku vodného stĺpca, hustotu výsadby, druhové charakteristiky konkrétnej rastliny. To znamená, že uvedené čísla sú len približné usmernenia. Ak máte pevnú, superškrupinu, môžete ľahko zrýchliť na 100 lm / la 150 lm / l.

Čo potrebujete na vytvorenie vlastného osvetlenia?

Koľko to bude stáť?

Najprv budú potrebné zručné ruky, bez akýchkoľvek spôsobov. A tiež náradie: vŕtačka, elektrická priamočiara píla, brúska, ďalšie drobné nástroje (skrutkovače, kľúče, kliešte atď.). Ak nemáte skladačku alebo brúsku, nezúfajte. Musíte urobiť všetko iba rukami, napríklad s pílkou alebo so súborom.

„Modernizoval som“ akvárium TM TM „Príroda“ (plast, s dvoma zabudovanými LL T8, predradníkmi a štartérmi), ako je tento:
zakúpené dva LED bodové svetlá 30 W, TM "Feron" model LL 730. Technické údaje: denné svetlo 6500 K, 2850 lúmen (mimochodom, 2 LED * 2850Lm = 5700Lm / 110l.water = 51,8lm / l).
zakúpené Aqua-electronic starter pre LL T5. Táto voľba bola vykonaná s cieľom minimalizovať „vycpávanie“ krytu akvária, miesto, pod ktorým už stojí za svoju váhu zlato. RS takého štartéra si môžete vyrobiť sami.
Štartér pre žiarovku T5 Štartér pre žiarovku Aquael T5
Zakúpené predtým vyjadrené Žiarovka T5 JBL Solar Ultra Color T5, 28 W, 60 cm. + reflektor.
Žiarovka T5 pre akvárium
Relé soketového napätia. Je nevyhnutná pre bezpečnosť a prevenciu prepätia. V takejto zásuvke sú stanovené limity napätia, po ktorých je zariadenie odpojené od napájania.
zásuvka reléového akvária
Časovače soketov (2 ks). Je potrebné automaticky zapnúť / vypnúť osvetlenie. Uľahčuje život a zreteľne kontroluje čas podania konkrétneho osvetlenia. Na osvetlenie boli zakúpené elektronické zásuvky pre časovač, pretože na rozdiel od mechanických sa nezastavujú. Napríklad, keď vypnete napájanie siete, „zapamätajú si všetko“ a po obnovení dodávok energie pracujú podľa nastaveného plánu.
časovače zásuviek pre akvárium
Inštalácia chladičov (ventilátory), budete potrebovať: 2 počítačové chladiče na 12 W a napájací adaptér, respektíve 12 W. Kúpil som si adaptér s prepínačom W od 0 do 12 W, je vhodné znížiť alebo zvýšiť rýchlosť rotácie chladičov a podľa toho aj stupeň chladenia. A v prípade potreby tiež na zníženie hluku. Existujú hotové chladiace riešenia pre akvárium, google aliexpress a podobné zdroje, nájdete veľa možností.
12 V adaptér
počítačový chladič pre akvárium

Budete tiež potrebovať: silikónový tmel, upevňovacie prvky (skrutky, matice, skrutky), držiaky poterov pre svetlomety (pokiaľ možno z nehrdzavejúcej ocele, aby nehrdzavelo), drôty (dvojžilové a trojžilové), potrebné na pripojenie svetlometov, chladičov, zástrčiek pre bodové svetlo s uzemnením.

Proces montáže osvetlenia akvária.
Proces montáže a inštalácie osvetlenia akvária vlastnými rukami je pre každého iný, pretože každý má rôzne kryty. Popíšem svoj postup.
1. Najskôr pripojte kábel a pripojte k bodovým reflektorom. Z reflektora vychádza trojvodičový drôt (s uzemnením), preto musí byť k nemu pripojený ten istý drôt. Pri budovaní supermarketov nepočúvajte „inteligentných predajcov“. Keď som si kúpil drôt, o ktorom mi povedali, hovoria: „Čo ste ..... / cenzúra /, svetlomety k zemi.“ Vo všeobecnosti dôverujte iba sebe a spoľahlivým informáciám, a nie „bedrám odborníkov“, ktorí rozumejú pravdepodobne iba lacným, ale silným nápojom.
Fotografie je možné zväčšiť LMB




2. Potom odstráňte všetky „staré vnútorné časti“ krytu.
3. Vytvorte označenie a vyrežte otvory pre bodové svetlo. Táto manipulácia sa musí vykonávať veľmi opatrne, aby bolo osvetlenie bodových svetiel rovnomerné - v celom akváriu.
4. Nainštalujte bodové svetlá a pripevnite ich pomocou poterov a upevňovacích prvkov.
5. Všetok silikón a tesnenie. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kovovým častiam (ak sa používajú), mali by sa dobre nosiť, aby sa do akvária nedostala hrdza..
6. Po kontrole funkčnosti a pokračovaní v inštalácii chladičov.
7. Vytvorenie otvorov pre chladiče na protiľahlých stranách krytu.
8. Namontujte chladič. Jeden ventilátor umiestnime na fúkanie, druhý na fúkanie. silikóny.
9. Pripojte chladič k adaptéru a skontrolujte jeho výkon.
10. Po ukončení všetkých drôtov sa natiahneme po obvode veka a silikónom ich upevníme.
11. Nainštalujte štartér T5 a Aqua-electronic v poslednom kole podľa dostupnosti voľného miesta pod krytom. SD a LL by sa nemali prekrývať.
Vyzerá to ako elektrické spojenie pod akváriom.
elektrikár pod akváriom
Koľko to bude stáť?
Na sklade.
Svetlomet (30 W) - 2800 rub. * 2 = 5600 rub..
Aqua-electronic starter - 1200 rubľov.
T5 JBL Solar Ultra Color T5, 28 W, 60 cm - 750 rubľov.
Reflektor - používal som domáce, pretože štandard nezasahoval.
Reléová zásuvka - 400 rub.
Časovač zásuvky - 350 rubľov * 2 = 700 rubľov.
Predlžovací kábel s vypínacími tlačidlami = 400 rubľov.
12W sieťový adaptér - 210 rubľov.
Upevňovacie prvky, drôty, zátky, silikón, poter, iné drobnosti - 500 rubľov. (O).

CELKOM: 9760 rub. (275 c.u.)

Mal by som sa obťažovať? Aký je účinok?
Určite to stojí za to! Cena emisie nie je tak globálna a efekt je úžasný.!!!
Moje rastliny okamžite prebublali, dokonca aj bez T5, s T5, po dvoch hodinách intenzívneho osvetlenia sa začne „blúdka kyslíka“. A to je dobrý vizuálny znak efektívneho a kvalitného osvetlenia. Samotné rastliny rastú ako burina v záhrade. A akvárium iskrilo a zmenilo sa na nepoznanie.

Tu sú primárne fotografie akvária a rastliny s bublinkami.






Podiel na sociálnych sieťach:

Podobný
» » Diy akváriové osvetlenie