slv.AquaFans.ru

Akváriové kamene: ktoré sú lepšie, dizajn, foto-video hodnotenie

Akváriové kamene: ktoré sú lepšie, dizajn, foto-video hodnotenie

KAMENE AQUARIUM
Obrovskú úlohu pri stavbe akvakultúr zohrávajú kamene. Kamene sú sila, sila, monumentalita akváriovej kompozície! Kamene sa používajú prakticky vo všetkých typoch akvárií od cichlidov po bylinkáře, kamene sú univerzálnou ozdobou, pomocou ktorej môžete napodobňovať prirodzený biotop rýb alebo naopak obnovovať terén (hory, skaly, kopce a kaňony)..
Vo svetle vyššie uvedeného je veľmi dôležité zaujať zodpovedný prístup k výberu, príprave a inštalácii kameňov v akváriu..

V tomto článku sa budeme venovať základom používania kameňov v akváriách a tiež zvážime príklady a nuansy budovania akváriových kompozícií s ich pomocou. Zdôraznenie ich použitia v bylinkárstve - akváriu so živými akváriovými rastlinami!

Aké kamene sa používajú v akváriu?

Táto otázka je v tomto vlákne dobre zahrnutá. forum. Človek však musí vždy pochopiť, čo je dobré pre jedno akvárium, zlé pre druhé. V akváriu so živými akváriovými rastlinami by nemali byť kamene, ktoré zvyšujú konštantnú a premenlivú tvrdosť, ako aj pH. Inými slovami, musíte použiť iba neutrálne kamene, ktoré sa nerozpúšťajú vo vode a nedávajú zlúčeniny vápnika.

Kontrola kameňov je veľmi jednoduchá. Pomocou octu a syčiaceho testu je to podrobne opísané v tomto dokumente článok, preto sa tu nebudem zameriavať.

Sekundárnou, ale nemenej dôležitou požiadavkou na kameň je farba a štruktúra.

Textúra kameňa - to je jeho povrch a vlastnosti vonkajšej štruktúry. Sú to nepravidelnosti a depresie, praskliny a žily. Čím zložitejší je tvar kameňa, tým je zaujímavejší. Musíte pripustiť, že v prírode nie sú žiadne štvorcové ani okrúhle kamene, sú rôzne a môžu sa približne podobať jednej alebo druhej geometrickej figúre..

Farba kameňa - to je jeho hlavná farba plus farba škvŕn alebo žíl. Pri pohľade na profesionálnu prácu aquascapers, je nepravdepodobné, že nájdete biele, žlté alebo príliš svetlé kamene. A to všetko preto, že táto farba nevyzerá veľmi dobre v akváriu s rastlinami, kameň v tejto farbe je stratený! Preto sme dospeli k záveru - v bylinkárovi musíte použiť kamene od čiernej po svetlošedú.

Kde získať kamene pre akvárium?

Akváriové kamene

V súčasnosti nám trh zoonidustria ponúka - akvaristom veľkú paletu kameňov pre akvárium. Dajú sa kúpiť v miestnom obchode alebo si ich môžete objednať online. Otázka je cena a vlastnosti..

Zároveň sa kamene nachádzajú samostatne: v lesoch, horách, na starých sopkách alebo na skalnatom pobreží mora. Napríklad v mojom akváriovom zložení som použil diabázu, ktorú som nazbieral pri Alupke. Musíte však zbierať kamene múdro. Nie je potrebné brať všetko za sebou, vždy si musíte do hlavy predstaviť svoj kameň hardskeyp a začnite od toho brať, zvažovať a zbierať najvhodnejšie kamene. Zároveň musíte zbierať kamene do rezervy, pretože nie všetky zozbierané kamene sa perfektne zmestia do kompozície.

Pre tých, ktorí nemajú možnosť chodiť po lesoch a poliach, môžeme odporučiť rozpočtovú možnosť - choďte do stavebného supermarketu a choďte „Kamene do kúpeľa“ (20kg 300-400r.) - Toto je rovnaké diabase gabrro. Podľa nášho názoru je to skvelá voľba pre výcvik začiatočníka akvaristu. V takom prípade si môžete vytvoriť pomerne slušné zloženie. Ako príklad tu akvárium postavené výlučne na diabase.

Príprava kameňov na inštaláciu do akvária

Kúpili sme / zhromaždili hromadu kameňov, priviedli ich domov, skontrolovali sme ich na ocot, čo ďalej? A potom ich musíte umyť. Berieme kefu, a ak kameň nie je pórovitý, potom akýkoľvek prací prostriedok a začnite ich umývať pod tečúcou vodou. Potom opäť dôkladne opláchnite. Kameň je pripravený na inštaláciu do akvária. Okrem toho, ak sa kamene zbierajú v prírode, z dôvodu bezpečnosti môžete kameň variť 30 minút.

Základy budovania akváriovej kompozície s kameňmi

V prírode je všetko prirodzené, všetko stojí na svojom mieste, neexistujú žiadne smiešne prvky, neexistujú neprirodzené formy a tvary.

Zároveň je príroda rôznorodá a zdá sa, že v takom chaose neexistuje poriadok. To však nie je tak! Všetko podlieha zákonom - viac o princípoch budovania akváriovej kompozície: zlatý pomer, Fibonacciho číslo a fraktálna príroda nájdete TU!

Na výstavbu „kamennej kostry“ sa tiež vzťahujú tieto pravidlá. Základom pre dobrú perspektívu a objem akvária je navyše kompetentná konštrukcia kameňov.

Pozrime sa na princípy a pravidlá pre stavbu kameňov v prírodnom štýle Iwugami. Tento štýl veľmi dobre ukazuje a zdôrazňuje celú krásu kameňa v akváriu - v takom akváriu sa spravidla používa iba jeden druh rastlín s poddimenzovanou veľkosťou a celé centrum a pozornosť sa venuje „kamennej figúre“..

Iwagumi - Skalka má storočnú japonskú tradíciu. V rôznych obdobiach boli populárne určité štýly a tvary kameňov a upravovalo sa aj ich usporiadanie.

Štýl Ivagumi získal popularitu pred tridsiatimi rokmi a samozrejme k tomu prispel aj slávny guru. Takashi Amano. V roku 1985 vytvoril svoje prvé akváriové dielo v štýle Ivugami.

prvý iwugami takashi amano

Charakteristickým rysom Ivugovcov z iných podobných štýlov je prirodzené a prirodzené usporiadanie kameňov v akváriu. Inými slovami, napodobňovanie prírodnej kamennej krajiny - hôr, roklín a hrebeňov.

Tu sú základné princípy konštrukcie takejto akváriovej kompozície

Usporiadanie kameňov v akváriu

Hlavný kameň (Jap. Oyaishi) - Toto je najdôležitejší kameň v zložení akvária Iwagumi. Je najväčší a najkrajší. K jej inštalácii je potrebné pristupovať s veľkou zodpovednosťou, pretože zvyšok kompozície je z nej vyrobený. V klasickej Ivugami by mal byť hlavný kameň 2/3 výšky akvária.

Menší kameň (japon. Fukuishi) - Toto je druhý kameň, ktorý je nainštalovaný v akváriu vpravo alebo vľavo od hlavného kameňa. Mala by mať podobnú štruktúru a formu ako hlavný kameň. Podľa princípov prirodzenosti sa druhý a nasledujúci kameň inštalujú harmonicky - akoby to bolo prirodzené rozšírenie hlavného kameňa..

Pomocný kameň (japonský Soeishi) - tretí kameň, menší ako sekundárny. Je inštalovaný buď vedľa hlavného alebo sekundárneho kameňa. Úlohou pomocného kameňa je vytvoriť efekt základu hlavného kameňa, mal by zdôrazniť jeho mohutnosť a monumentalitu.

Ozdobný kameň (japon. Suteishi) - sú to malé kamienky, ktoré sú neoddeliteľné od hlavnej kamennej kompozície. Sú umiestnené pred alebo pred pomocným kameňom. Zdôraznite úplnosť, harmóniu a prirodzenosť kompozície..

Citácia od Takashi Amana: "Nebudete mať dobrý Iwagumi, kým sa nenaučíte, ako rýchlo vsádzať kamene." Keď na to trávite veľa času a premýšľate veľmi dlho, vaše vnímanie sa stane nevýrazným a už robíte niečo neprirodzené - strácate svoj rytmus! Niekedy sa stalo, že som kamene prestavil stokrát, pracoval som až neskoro v noci, až ma konečne výsledok uspokojil, ale to, čo sa zdalo byť hotové a vyzeralo skvelo ráno, sa ukázalo byť trochu sklamaním. Skúsenosti a určitá intuícia sú pri aranžovaní kameňov oveľa dôležitejšie ako umelecký vkus. Napriek tomu, že umelecký vkus je na konci kompozície veľmi dôležitý, na začiatku je veľmi dôležité pochopiť, že kamene na tomto mieste budú vyzerať presne takto a nie inak. Po tom, čo ste získali nejaké skúsenosti a vycvičili svoju intuíciu v usporiadaní Ivagumi, dosiahnete potrebnú rýchlosť a pocítite rytmus, ktorý vám umožní vytvárať zložité, sofistikované kompozície, ktoré prenášajú silu a energiu prírody..

Ako už bolo uvedené, súčasne s rozvojom praktických zručností v aranžovaní kameňov je veľmi dôležité rozvíjať schopnosť vidieť a cítiť veci, ktoré nie sú očami., a srdce, pretože v Iwagumi sa okamžite kombinuje príliš veľa rôznych okamihov, ako napríklad: rytmus, hra tieňov, poise, slávnostný dojem, harmónia, estetika a sofistikovanosť tohto okamihu. “.

Po takejto ponuke, Amano, možno niekto povie: „No, je to ... pre mňa je to ťažké a príliš ťažké.“ Odpoveď znie: srdcové Každý má a každý vie, aké to je pre nich, otázka zostáva len v miere rozvoja správnosti týchto pocitov. Každý môže rozvíjať harmóniu vo svojom srdci!

Na záver úvodnej časti článku je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené zásady a zákony týkajúce sa konštrukcie akváriovej kompozície nie sú dogma! Vždy sa môžete odkloniť od princípu zlaté časti a nastaviť kameň trochu doprava alebo doľava, od ktorého kameň získa požadovanú „náladu“. Kamene v akváriách sa môžu a mali by sa nakláňať, pretože to však nie je suchozemská krajina atď..

Video: Materské triedy Takashi Amano o navrhovaní akvária s kameňmi.

Opis a príklad navrhovania akvária s kameňmi

akváriové kamene

Poznámka k roku 2017: Nasledujúca práca sa skončila v roku 2013. - bol to môj prvý pokus „ošúchať“ =) Nesúďte prísne. Napriek tomu tento materiál nestratil relevantnosť, pretože Napriek svojej jednoduchosti jasne ukazuje princípy budovania kamennej kompozície. Pod návratom o dvetisíc a trinásty. A tak teraz na dvore roku 2019. a všetko je nejako lepšie)))

Netvrdzujem titul „skvelý aquascaper“ - toto je moja prvá kôra, chcem ukázať nižšie, alebo skôr skúsiť vysvetliť, prečo som svoje kamene vložil týmto spôsobom a nie inak. Dúfam, že moje skúsenosti a chyby pomôžu iným začiatočníkom aquascapers vylepšiť kompozíciu..

Aby som lepšie pochopil môj nápad, najskôr sa pokúsim ho stručne opísať. A tak som chcel vidieť vo svojom akváriu priestor a čistinu - trávnik rastlín. Zároveň som nechcel vidieť iba pole - rovnú plochu, chcel som kaskády. Zároveň som chcel v kombinácii s krátkym opätovným rastom vidieť les rastlín, nie pevný hrebeň v pozadí, ale v rohu okraja. Samozrejme, chcel som urobiť Amanovu stopu.

S najväčšou pravdepodobnosťou je taký podivný dizajn spojený so želaním začiatočníka vyskúšať všetko a všetko okamžite a viac. Napriek tomu sa mi podarilo všetko zariadiť harmonicky, ale o to viac neskôr. Koniec koncov, stále článok o kameňoch!

Preto sa rozhodlo, že akvárium sa rozdelí na dve zóny. V pozadí bude „pohorie“ siahajúce do diaľky, so zostupom (glossostigma, hemianthus cube) na trať Aman, ktorý oddeľuje tieto dve zóny. Za „hrebeňom“ bude „hrana“.

V inej zóne - v popredí bude trávnik so vzostupom z parioly eliocharis, ktorý plynulo tečie k zadnej časti eliocharis vivipara..

Tu je moja kamenná púšť a niekoľko doplnkových fotografií pre lepšie vnímanie.







Pozrime sa na to.
kamene v akváriu s tvrdými listami

Kameň č. 1. Toto je hlavný kameň, ktorý bol postavený pozdĺž línie zlatého profilu so silným bodom na samom vrchu. Kameň bol inštalovaný so sklonom doprava, ktorý ho zmäkčil a súčasne dal masivitu. Predná strana kameňa, pretože klesá zhora nadol - zdôrazňuje kaskádu. Ľavá časť je akoby vyrezaná, čo zväčšuje vzdialenosť medzi kameňom číslo 2 a kde bude lesk a chemanthus kocky.
Kameň číslo 2. Toto je menší kameň. Je to logické pokračovanie hlavného kameňa, postaveného tak, aby bol podobný a napodobňoval ho. Sada v kaskáde - plynulé zníženie zloženia vľavo. Snažil som sa dať do Zlatých trojuholníkov. Pozri fotografiu nižšie.


Kameň číslo 3. Pomocný kameň, pokračujúci po hrebeni doprava. Je inštalovaný v takej vzdialenosti od hlavného kameňa, aby zdôraznil vyhliadky „ísť do diaľky“ a súčasne vytvoriť objemné zhromaždenie..


Kameň č. 4,5. Pokračujte v perspektíve doľava a doprava.
Kameň číslo 6 Ozdobný kameň. Je to ako rozdelenie od hlavného kameňa a spojovacie spojenie medzi kameňom č. 2.

Kameň číslo 7. Ako je znázornené na predchádzajúcich fotografiách, ide o logické pokračovanie kameňa č. 6 a hranice s cestou Aman.
Kameň číslo 8. Pokračuje „myšlienka siedmeho kameňa“ na druhej strane cesty.
Kameň číslo 9. Je to dekoratívny prvok a je to druh veľkého množstva troch kameňov. Horný kameň, ako to bolo, sa odtrhol od hlavného kameňa a uviazol „sekundu od dráhy Aman“. Táto zaujímavá kompozícia je v skutočnosti nainštalovaná v strede akvária, a preto nepriťahuje hlavnú pozornosť, človek jej venuje pozornosť „po všeobecnom dojme“ a tento detail sa stáva „čerešňou na torte“. Vyššie uvedené potvrdil užívateľ a môj priateľ - MegaLink, ktorý už videl túto klávesovú skratku a dal jej odhad))).
Kameň číslo 10. Tento kameň, ak vstúpi na dráhu Aman a uzavrie ho, umožní divákovi premýšľať, čo je za ním. V skutočnosti je tento kameň omnoho väčší ako hlavný kameň č. 1 a je nainštalovaný napravo - čo jeho hmotnosť sťažuje, ale vzhľadom na to, že je umiestnený pod úrovňou hlavného kameňa, sa zdá, že je menší a sekundárny.
Kameň číslo 11. Je to zlom od kameňa číslo 10, je prekážkou cesty Aman. Čo jej dáva dynamiku.

Skupina kameňov č. 12,13,14,15,16 Sú pomocnými a dekoratívnymi kameňmi pre 10. kameň, vďaka čomu sú mäkšie a prirodzenejšie.


Video rezanie tohto tvrdého scenérie - nastavenie kameňov za 6 minút
a toto ... to skončilo
A článok o konečnom výsledku - tu.
Na záver som sa zameral na dve chyby, ktoré som urobil a ktoré považujem za relevantné. Prvou chybou je použitie malých kameňov. V skutočnosti, keď rastliny rástli, kamene stratili svoj význam, jednoducho sa stali neviditeľnými =). A druhou chybou, ktorú som si uvedomil po výsadbe rastlín, bolo umiestnenie cesty Aman pozdĺž akvária. Ak sa pozriete na všetky profesionálne profily, cesta spravidla vedie zo stredu a zvisle - je viditeľná. Moja cesta je viditeľná, je krásna, ale pri polohe fotografie je zle viditeľná. Aby som túto okolnosť minimalizovala, už v zanedbávanom akváriu som musel „viesť“ cestu do diaľky na ľavú stranu akvária. To je všetko!

Malý prírastok od 10.21.2017.

Dostali sme sa na preskúmanie kamene „Laguna“, z ktorých urobíme aquascape, o ktorom hovoríme tu. Elegantný sortiment pre bylinkáře a cichlidy!

rula

558c1fd55ee26.jpg

dolomit

558c1f588da1d.jpg

kremenec

diabas

Kremeň

Sedimentárna hornina

Shell rock

bridlice

Dúfame, že naše video materiály budú užitočné a povzbudíme vás, aby ste boli kreatívni.!

Odporúčané video

V prvom videu je uvedené ďalšie thrash video, ktoré chce iróniu, tu to je.

Prihláste sa na odber nášho Kanál YouTube vám nič neunikne

Podiel na sociálnych sieťach:

Podobný
» » Akváriové kamene: ktoré sú lepšie, dizajn, foto-video hodnotenie