slv.AquaFans.ru

Planaria v akváriu, ako sa zbaviť?

Planaria v akváriu, ako sa zbaviťPlanaria v akváriu, ako sa zbaviť
AQUARIUM PLANARIA

Nazýva sa plochý červ (5-7 mm. Na dĺžku). Veľmi nepríjemný hosť, chov neuveriteľnou rýchlosťou.

Ryby Planaria neprinášajú veľa škody, ale výrazne kazia vzhľad akvária - plazia sa „stádami“. Planaria zabíja mušle a kaviár.

Ošetrenie akvária pre mliečne biele planáre:

- Planaria radi jedí rybie gourami. Získajte 3-4 kusy.

- Úplné „dobitie“ akvária.

- Prípravok na febtal dobre pomáha z planárií. Ale ľahšie je nájsť v lekárni - Nemazole 400 mg. V komentároch si pozrite žiadosť o akvárium.

Febtal z Planaria v akváriu

Nemazole z Planaria v akváriu

Nemazole z Planaria v akváriu

V budúcnosti sa odporúča byť opatrnejší! pretože parazit sa často dostáva do vody a vyvíja sa v dôsledku: nízkych teplôt, špiny, je privádzaný z neoverených zdrojov, bez karantény nových rýb atď..
Planria - ploštice pokryté malými chĺpkami majú jedovaté žľazy, preto ich väčšina rýb nemôže jesť. Do akvária sa môže dostať ktokoľvek: voda, nové rastliny, nová pôda, zle spracované živé jedlo atď. Je schopný dosiahnuť obrovské veľkosti niekoľko centimetrov. Je schopný získať späť svoju plnú veľkosť z kusu nepresahujúceho 0,5% pôvodného tela. Jedia všetko, čo sa im dostane do úst, od kaviáru slimákov po krevety a malé ryby. Na boj proti planárnikom sa vydávajú špeciálne pasce, kde sa ukladá určitý druh pochúťky, napríklad hovädzie srdce. Keďže planária vedie nočný životný štýl, večer si „účtujeme“ pascu a ráno sme chytili úlovok, tieto kroky systematicky opakujeme, až kým neprežijeme nepriateľa z nášho územia. Ak taká šetrná metóda nepomôže, budete sa musieť uchýliť k chemickému útoku pomocou špeciálne vyvinutých liekov. Febtal, nemazol sa dobre darí s planármi.

Materiál ďalej odhaľuje celú podstatu planárie. Každý, kto musel žiť v blízkosti rybníkov alebo iných stojatých vôd pokrytých trstinami alebo na povrchu ktorých sa vznášajú široké listy bielych leknín alebo sa potulujú po potoku, ktorého kanál je pokrytý holými stromami, nepochybne musel niekedy zdvihnúť jeden z týchto kameňov alebo hladinu lekna, vidieť na spodnej strane nejaké podivné, úplne ploché stvorenie, buď slimáka alebo červa. Tvor je planárna, ktorá patrí do počtu takzvaných flatworms..

Jej telo je v skutočnosti úplne ploché a také jemné, že sa pri najmenšej nedbanlivosti zlomí. Hlava s ušnými laterálnymi lalokmi a dvoma očami. Otvor v ústach leží na ventrálnej strane. Táto diera vedie do dutiny, kde je úplne utiahnutý a extrémne roztiahnuteľný hltan v pokojnom stave, ktorý však hneď ako začne jesť planárna, okamžite vyjde a vyvolá dojem niečoho živého. Tento orgán je dokonca odrezaný a zdá sa, že je nezávislým belavým červom a po dlhú dobu sa pohybuje, otvára, zatvára a môže dokonca prehltnúť jedlo..

Planaria v akváriu čo robiť?

Planaria v akváriu, čo robiť?

Okrem toho je črevný kanál zaujímavý aj pre planáriu, inak sa zažívacia dutina, ktorá sa skladá z prvých bočných vetiev smerujúcich dozadu, potom rozvíja do mnohých vedľajších vetiev, a preto sa planária nazýva aj žalúdočný stonok. Tento črevný kanál, ktorý je čierny, svieti telom a je celkom jasne viditeľný pri pohľade na zväčšovacie sklo a naviac, keď telom prechádza svetlo..

Nakoniec je zaujímavý aj spôsob plávania na planáte, pretože ak je dovolené vznášať sa na vode, kĺzne rovnomerne a správne bez viditeľných pohybov veslovania a pri najmenšom zatáčaní hlavy alebo chvosta sa otáča a poslúcha kormidelníku. Dôvodom tohto tajomného pohybu je množstvo najjemnejších chĺpkov pokrývajúcich takmer celé jej telo. Tieto chĺpky sú v neustálom pohybe a pohybujú ich telom s kmitaním. Tieto chĺpky je samozrejme možné vidieť iba mikroskopom..

Planaria je veľmi zaujímavým hosťom v akváriu, ale, bohužiaľ, sa do neho veľmi málo zapojili, ako malé zvieratá všeobecne, a až nedávno boli pozorovania jej života v akváriu Buk, s ktorým si dovolím predstaviť milencov..

Buk nechal svoje planetárium v ​​akváriu v miestnosti, v ktorej voda stála neustále pri + 15 ° P. Pri tejto teplote jej planetárium nielenže žilo dobre, ale rýchlo sa množilo, najmä tzv. Hnedé Planaria torva. Počas jasných dní sa títo planárni ukryli pod kameňmi alebo v koreňoch, ale v zamračených dňoch alebo večeri sa vždy objavovali v húfoch a hľadali niečo k jedlu. Keď im Buk hodil kúsok bieleho chleba, netrvalo im pár minút, ako slimáky, plaziť sa všade k chlebu a potom naň boli všetci položení..

Keď sa zhromažďovali čoraz pevnejšie a hustejšie, vylievali si hore uvedené hrdlo hrdla a spolu s nimi prehltli kúsky chleba. A tak zostali asi pol hodiny, potom tí, ktorí boli plní, sa plavili ďalej, a miesto nich nastúpili noví, a tak ďalej, dokiaľ sa nejedol všetok chlieb. Zároveň boli telá tých, ktorí jedli, rozmiestnené veľmi široko a zdalo sa, že sa zväčšujú. V tom čase sa pánovi Bukovi vôbec nestalo, že planárníci hľadajú iné jedlo, o to viac, že ​​na jednej strane nebolo dosť malých kôrovcov a na druhej strane sa im zdalo ťažké dosiahnuť planárnikov. Raz však musel byť svedkom toho, ako planaria P. lactea zaútočila na vši dospelú. Táto planária mala dĺžku asi 3 cm, a preto by sa mohla taký čin odvažovať.

Planaria v akváriu čo robiť?

Planaria v akváriu, čo robiť?

„Hodil som,“ hovorí, „kúsok bieleho chleba, z ktorého jedna strúhanka padla na rímsu jaskyne pri vodnej hladine, do akvária. Pomerne veľká vši, asi 1 cm dlhá, si toho všimla, plazila sa a začala jesť. Z ničoho nič sa náhle vkĺzlo biele planetárium, zaútočilo na nič netušiace a ticho jesť drevené pazúry a okamžite ho zakrylo telom. Chytil som si kefu na vlasy a ponáhľal som sa, aby som vytiahol zvieratá z akvária a určil, čo sa im stalo. Keď som sa dotkol planárne, potom to pomaly, čo sa jej nikdy predtým nestalo, na ňom viselo, a tak som bol okamžite vyradený z vody. Potom, pre pohodlnejšiu štúdiu, som umiestnil obe zvieratá na hodinkové pohárik naplnené trochou vody. Predná strana červu zakrývala celú zadnú časť drevených vši, zatiaľ čo zadná časť pokrývala jeho nohy. Woodlouse ťažko dýchala a jej žiabre sa pohybovali len málo. Podarilo sa mi to vidieť v malej studni, ktorá zostala medzi posunutými okrajmi tela planárie.

S veľkými ťažkosťami sa mi podarilo odstrániť planár neporušený. Medzitým ostal les nehybný, pretože jej nohy a chápadlá boli zamotané do lepivých hlienových nití, na ktorých na miestach viseli malé zrnká piesku. Nakoniec som opatrne uvoľnil vši, čo nebolo zvlášť ľahké, vysadil som ich na vlhký mach, na okraj akvária, ale dokázal som sa plaziť do vody najskôr o pol hodiny neskôr. So všetkou pravdepodobnosťou planáriá najskôr ochromila svoje pohyby svojimi žihľavovými orgánmi a potom ju zapletla do pavúčovitých slizníc, vďaka čomu sa okamžite pritiahla ku kefke..

Planaria, ktoré pán Buk považoval za úplne neškodné a schopné jesť iba biely chlieb, sa tak ukázal ako významný lupič, o čom musí byť pán Buk presvedčený ešte viac, pretože inokedy videl, že nielen zaútočil. kôrovce, ale aj zaútočili podobne ako na seba, iba menšie hnedé plaárium (P. torva), ktorému sa však podarilo zbaviť sa a plávať nažive.

Buk tiež dokázal vidieť rozmnožovanie planár v akváriu, a to nielen rozdelením, ktoré spočíva v tom, že dospelé zviera je rozdelené na dve časti, z ktorých každá sa nakoniec premení na samostatné nezávislé zviera (tento jav sa dá dokonca umelo vyrobiť rozrezaním zvieraťa na dve časti). ale aj semenníky. Tieto semenníky boli uzavreté v malých, okolo veľkosti zrna z prosa, červeno-hnedých kokónov visiacich na krátkych nohách, ktoré planárníci pripevňovali počas celého teplého obdobia na vodné rastliny a kamene. Buk uchovával tieto kokóny v oddelených sklenených nádobách vo vode az každej z nich prišlo od 5 do 10 planárnych rastlín o veľkosti 1 mm. V miestnosti sa planári objavili z vajíčok nielen uprostred leta, ale aj v zime. Vo februári sa v ňom objavili čierni planárnici, potom v marci hnedá (P. torva) a nakoniec biela. Celkovo mal asi 150 vajíčok. Bábätká rástli pomerne rýchlo, ale dosiahli plný rast najskôr o 2 až 3 mesiace, najmä biele planárniky, ktoré sú spočiatku veľmi malé a potom dosiahli dĺžku 3 až 4 cm..

S cieľom extrahovať z akvária prebytok už množeného množenia planét, ktoré sa už množia, sa uchýlil k tejto metóde. Večer, každý deň pred začiatkom rybolovu, hodil na hladinu vody niekoľko štipiek prášku z vajíčok mravcov. Hnedí planárnici sa objavili takmer okamžite, ale bieli sa spokojní s dlhým čakaním. Lezli po kameňoch a rastlinách až po asi 10 minútach, a potom len tie najmenšie - priemerné rastliny sa dostali na povrch iba občas a dospelí takmer vždy lenivo ležali na dne. Aby som ich vytiahol, musel som chytiť kefu zabalenú v pavučinách. Dospelí tento štetec ľahko prešpikovali a dokonca ho zovreli, ale pre mladých to bolo oveľa ťažšie, pretože sa naopak od neho snažili oslobodiť. Zároveň preukázali určitú šikovnosť: napríklad niektorí, ktorí sa mohli zdvihnúť na povrch, padli na dno, iní sa pokúsili skryť v lete a iní, najmä tí, ktorí sedeli na nerovných tufových kameňoch, sa plazili do hlbín medzier..

Planárium, napriek mäkkosti svojho telesa a citlivosti ich tiel, je možné držať v akváriách s akýmkoľvek zvieraťom, pretože ani ryby sa ich nedotýkajú kvôli nepríjemnému hlienu vylučovanému ich telom. Ale malý dravý hmyz, ktorý by ich napadol napadnúť, je planáriu ochromený svojimi žihľavovými orgánmi a zbavený hnutia pomocou hlienu. Buk urobil zaujímavý experiment s plavcom (Dytiscus adspersus), ktorý je dlhý najmenej 4 mm, ale ľahko dokáže prekonať a zabiť akéhokoľvek mormysha. Stačí povedať, že päť takýchto chýb raz zničilo všetky drevené vši a morvy, ktoré boli v akváriu.

Planaria v akváriu čo robiť?

Planaria v akváriu, čo robiť?

Takýto chrobák, ktorý má veľkosť asi 3 cm a ktorý sa ním vystrelil na planétu, sa naň okamžite ponáhľal. Planária sa začali bolestivo zmenšovať, ale zrazu sa všetko upokojilo a Buk k svojmu prekvapeniu videl, že planéta sa veselo plávala a chyba klesla na dno, akoby zasiahla ochrnutie. Ukázalo sa, že je to všetko: všetky jeho nohy, ako aj jeho krídla, boli pokryté vrstvou hlienu. Nemohol sa pohnúť a držať sa všetkého.

Rovnaký obrázok predstavovali všetci ostatní hmyz, ktorí sa pokúšali napadnúť planárium. Uvoľnení zo slizu začali plávať, ale zle a snažili sa všetkými možnými spôsobmi otrieť nohy a motorické orgány trením a utieraním..

Na záver, tiež hovoríme, že planetárium je prekvapivo citlivé na koristu: voňajú po diaľke. Cítia to a vyliezajú sa pod kamene, kde sú najčastejšie, a až stovky sa pohybujú pozdĺž potoka na miesto, kde sa nachádzajú..

Podiel na sociálnych sieťach:

Podobný
» » Planaria v akváriu, ako sa zbaviť?