slv.AquaFans.ru

Somuk-kukačka alebo synodontis multifoam

Synodontis maculatus alebo sumec obyčajný (lat. Synodontis multipunctatus) sa v amatérskych akváriách objavil pomerne nedávno. Je veľmi zaujímavý v správaní, jasný a nezvyčajný, okamžite upúta pozornosť.

Ale. V obsahu a kompatibilite sumcovitých kukučiek sú dôležité nuansy, o ktorých sa dozviete z tohto materiálu..

Iba v prípade synodontis kladie vajcia do zväzkov afrických cichlíd.

Má špecifický cieľ - cichlidy, ktoré nesú svoje vajíčka v ústach. V tom okamihu, keď samica cichlidy kladie vajíčka, sa okolo loví dvojica sumcov, ktoré si prepúšťajú a oplodňujú svoje vlastné. V tomto chaose cichlidy berú svoje vajcia a cudzincov do úst.

Toto správanie dokonca skúmali vedci z University of Colorado v Boulder (USA). Dospeli k záveru, že synodontis ikra sa vyvíja rýchlejšie, najväčšie a jasnejšie ako ikry cichlíd.

A to je pasca na larvy cichlíd, ktoré sa liahnu v okamihu, keď sa poter sumca začne kŕmiť. Výsledkom je, že sa stanú vstupným krmivom. Ak sa zničia všetky vypichnuté cichlidy, sumci sa začnú navzájom jesť.

Okrem toho majú sumce ďalšiu výhodu. Kaviár, ktorý cichlidy nezhromaždili, sa stále vyvíja.

Keď poter pláva, čaká sa na okamih, keď žena uvoľní poter z úst. Potom je kukaččí samec zmiešaný s cichlidami a vstupuje do ženských úst.

Teraz už chápete, prečo mu hovoria sumec sumec?

popis

Synodontis multipunctatus je jednou z mnohých mačiek, ktoré žijú v jazere Tanganyika. Žije v hĺbkach až 40 metrov a je schopný zhromažďovať veľké kŕdle.

V prírode môže dosiahnuť až 27 cm, ale zriedka dosahuje dĺžku tela 15 cm v akváriu. Životnosť až 10 rokov.

Hlava je krátka, zhora mierne sploštená a zboku silne stlačená. Oči sú veľké, až do 60% veľkosti hlavy. Široká ústa sa nachádza pod hlavou a je zdobená tromi pármi strapcových fúzov.

Telo je masívne, laterálne vysoko stlačené. Chrbtová plutva je relatívne malá, s 2 tvrdými a 7 mäkkými lúčmi. Adipózna plutva malá. Prsné plutvy s 1 tvrdým a 7 mäkkými lúčmi.

Farba je žltkastá s množstvom čiernych škvŕn. Na bruchu nie sú žiadne škvrny. Zadná časť plutiev je biela a modrá. Na chvoste čierna hrana.

Ťažkosti s obsahom

Nie je to ťažké a nenáročné na údržbu rýb. Tento sumec je však veľmi aktívny aj počas dňa, v noci môže rušiť iné ryby. Okrem toho bude rovnako ako všetky sumce jesť všetky ryby, ktoré môže prehltnúť..

Susedmi pre neho môžu byť ryby najväčšie z rovnakej alebo rovnakej veľkosti.

Spravidla sa sumec vyskytuje v cichlidách, kde má najvyššiu hodnotu..

Údržba akvária

Nenáročný, ale veľkosť (do 15 cm) neumožňuje jeho uchovávanie v malých akváriách. Odporúčaný objem akvária od 200 litrov.

V akváriu je potrebné označiť prístrešky - hrnce, rúry a naplavené drevo. Sumec sa v nich počas dňa udrží..

Za zmienku stojí, že na rozdiel od iných sumcov je kukučka aktívna počas dňa. Ak je však svetlo príliš jasné, vyhýbajú sa objaveniu a schovávajú sa v útulkoch.

Parametre vody: tvrdosť 10 - 20 °, pH 7,0 - 8,0, teplota 23 až 28 ° C. Vyžaduje sa silná filtrácia, prevzdušňovanie a týždenná výmena až 25% vody..

kŕmenie

Sú kŕmené živými potravinami, umelými rastlinami. Omnivori náchylní na obžerstvo.

Ideálne krmivo s kvalitným umelým krmivom s občasným pridaním živého alebo mrazeného krmiva.

kompatibilita

Táto synodontis je počas dňa oveľa aktívnejšia ako iné druhy. Je to celkom pokojná ryba, ale vo vzťahu k iným synodontám je teritoriálna.

Kukučku je potrebné držať v stáde, inak silnejší jednotlivec môže hniť slabšieho. Čím väčšie balenie, tým menej výrazná teritoriálna agresia.

Tento sumec sa nedá chovať s malými rybami, ktoré žerie v noci. Ideálne udržiavané v biotopu s africkými cichlidami, kde bude doma.

Ak je akvárium zmiešaného typu, vyberte si susedov, ktorých najväčšia veľkosť je rovnaká.

Rodové rozdiely

Samec je najväčšou ženou. Má najväčšie plutvy a jasnejšie sfarbenie..

chov

Príbeh od nášho čitateľa.

Raz som si všimol, že sumec kukučka sa náhle stal veľmi aktívnym a samec samicu agresívne prenasledoval.

Neprestal prenasledovať ženu bez ohľadu na to, kde sa skrývala. Pred niekoľkými dňami sa mi zdalo, že žena je nejako ťažšia.

Samica sa schovala pod umelou skalu a trochu pochovala v zemi. Samec sa k nej priblížil a objal ju, čím sa vytvorila charakteristika tvaru T, ktorá vytvára tresku veľkého sumca.

Videli asi 20 bielych vajíčok, takmer neviditeľných vo vode. Pretože by to malo šťastie, naliehavo som musel odísť.

Keď som sa vrátil, ryba sa už skončila. Okolo nich sa točili ďalšie ryby a ja som si bol istý, že už zjedli všetky vajíčka, a ukázalo sa, že.

Rozhodol som sa neprevádzať zvyšok rýb a kaviár som už nevidel. Potom sa môj pracovný program stal zaneprázdneným a nejakú dobu som nebol na svojom sumci.

A tak som potreboval predať prebytok mojich Afričanov, išiel som do obchodu s domácimi zvieratami, prepustil ryby do akvária, keď som naraz v jednom z rohov akvária videl takmer dospelé viacohnedé sumce.

Okamžite som ich kúpil a dal ich na môj pár. A o týždeň neskôr pridal ešte pár a číslo zvýšil na 6.

Po vypustení 100 litrového akvária som vysadil šesť sumcovitých kukučiek s párom neolamprologus brevis a iných rýb.

V akváriu bol spodný filter a pôda bola zmesou štrku a mletých koralov. Kôrovce neboli iba domovom pre neolaprolgus, ale tiež zvýšili pH na 8,0.

Z rastlín bolo pár Anubias, ktoré slúžili ako miesto odpočinku a útočisko pre sumca. Teplota vody je asi 25 stupňov. Pridal som aj niekoľko umelých hornín, ako v predchádzajúcom akváriu.

Uplynulo päť týždňov a znova som si všimol známky trenia. Samica bola naplnená kaviárom a vyzerala pripravená na trenie.

Čítal som, že akvaristi úspešne odchovali kukačka sumca v kvetináčoch naplnených mramorom a šiel som za správnym materiálom. Po vyrezaní časti hrnca som do nej nalial mramorové gule, potom som ju umiestnil do neresiacej sa zeminy a uzavrel ju tanierom..

Do hrnca tak bol iba úzky vchod. Najskôr boli ryby vystrašené novým predmetom. Plávali, dotýkali sa ho a potom rýchlo plávali.

Po niekoľkých dňoch sa do nej však pokojne plavil sumec kukučka.

Asi o týždeň neskôr, počas kŕmenia, som videl rovnakú aktivitu ako počas posledného trenia. Samec prešiel cez akvárium jednu zo žien.

Rozhodol som sa všetko podrobnejšie zvážiť. Naháňal sa za ňou, potom sa zastavil a plával do hrnca. Nasledovala ho a synodontis zostal v banke 30 alebo 45 sekúnd. Potom sa všetko opakovalo.

Samec sa počas prenasledovania snažil prepletiť samicu, ale utiekla a sledovala ho iba v hrnci. Ak sa jeden z mužov pokúsil plávať v banke, iná kukačacia mačka, ktorá bola dominantnejšia, ho okamžite vyhnala preč.

Nepokračoval však, len vyhnal z banku.

Uplynuli tri dni a ja som sa rozhodol pozrieť sa do hrnca. Jemne som ju vytiahol z akvária zasunutím vstupu palcom. Vypustil som vodu na úroveň mramorových guličiek, vzal som si lupu a preskúmal som ich povrch.

A videl, ako sa medzi nimi skrývajú dva alebo tri siluety. Veľmi opatrne som zobral gule a nedovolil som ich, aby sa rozpadali a zabíjali.

Hneď ako bol hrniec prázdny, pomocou skúmavky som preniesol 25 lariev sumcovitých kukačiek do akvária.

Malek je veľmi malý, polovica novo vyliahnutej chodby. Nebol som si istý, či to bolo dosť veľké na to, aby som mohol jesť mikro červy.

Pozorne som sledoval kučukový poter a snažil som sa pochopiť, kedy použijú svoj žĺtkový vak a môžu sa nakŕmiť..

Podľa mojich pozorovaní sa to stáva 8. alebo 9. dňom. Odvtedy som ich začal kŕmiť a všimol som si, ako sa poter začal rozrastať. Napriek svojej malej veľkosti má samec sumca veľkú hlavu a ústa.

Od prvého úspešného trenia ubehlo 30 dní a už som trikrát trel.

Prvý poter už vyrástol, ako krmivo im dávam mikroservu a larvu Artemia. Nedávno som ich začal kŕmiť dobre mletou obilninou.

Asi o dva týždne neskôr sa na potere začali objavovať škvrny, vo veku jedného mesiaca boli ľahko rozoznateľné a poter sa stal podobným ako jeho rodičia sumca veľkého. Za mesiac sa poter zdvojnásobil.

Pár má približne 10-dňový reprodukčný cyklus, ktorý ma prekvapuje, pretože ich nenakŕmam živým jedlom, iba dvakrát denne obilninu..

Začali dokonca jesť vločky z vody. Vylepšil som techniku ​​lovu poterov z hrnca.

Teraz ju spustím do vody a pomaly ju zdvihnem, otvorím vchod, hladina vody klesne, kukačka larva sa vynorí do inej nádoby bez poškodenia.

Podiel na sociálnych sieťach:

Podobný
» » Somuk-kukačka alebo synodontis multifoam