slv.AquaFans.ru

O spustení akvária od nuly

O spustení akvária od nuly

Začíname AQUARIUM

Prevádzkovanie akvária je najdôležitejším východiskovým bodom v živote akvária! Preto je potrebné tejto otázke venovať maximálnu pozornosť. Vzhľadom k tomu, že na Fórum FanFishka.ru používatelia pravidelne kladú otázky o správnom začiatku akvária, o prvom mesiaci svojho života, bolo potrebné tento článok doplniť týmto úvodom, ktorého účelom je dať všetko prístupným a zrozumiteľným spôsobom začiatočníkom akvária a poskytnúť základ pre pochopenie podstaty akvária.
Prvá vec, ktorú by ste mali venovať pozornosť, je to, že všetci máme rôzne akváriá: pokiaľ ide o parametre, hydrobióny atď. V tejto súvislosti jednoducho nie je možné odvodiť úroveň spúšťania a ďalšej údržby akvária. Každá „banka“ má svoje vlastné špecifiká, svoje vlastné nuansy. Z toho je možné vyvodiť dôležitý záver - predtým, ako niečo urobí, by si mal začiatočník, akvarista prečítať, študovať informácie o špecifikách obsahu rôznych hydrobiontov, začiatočník by mal mať smäd, aby absorboval informácie o nuanciách obsahu svojho akvária. Nikde bez nej! Ako sa hovorí, nepomôžete si, nikto vám nepomôže!
Bežnou mylnou predstavou ľudí je pochopenie podstaty akvária - ako druhu plechovky s vodou a rybami. To nie je ani zďaleka pravda! Akvárium nie je iba voda, ryby a akvárium. Celý tento mikrokozmos je takmer uzavretý biologický systém, v ktorom je, ako v prírode, všetko vzájomne prepojené. Musíte pochopiť, že akvárium je zbierka hydrobioty, t. všetkých živých akváriových organizmov, a to nielen ryby a rastliny, sú to tiež mäkkýše, kôrovce, riasy, jednoduché organizmy, baktérie a huby. Môžeme to povedať akvárium ako také je zložitý organizmus pozostávajúci z reťazca „živých väzieb“!
Z toho môžeme urobiť ďalší dôležitý záver, že prvoradou úlohou akvaristu je vytvoriť koordinovanú prácu všetkých väzieb v reťazci. Často môžete počuť výrazy: „akváriová biologická rovnováha“, „biologická rovnováha“, „zdravé akvárium“, „správne akvárium“ atď. - v podstate to znamená, že akvárium funguje ako hodinky, kde sú všetky zariadenia na svojom mieste a plnia svoju funkciu.
Malo by sa tiež chápať, že akvárium je zložitý mechanizmus. Procesy, ktoré v ňom prebiehajú, sú zložité a rôznorodé. Častou chybou začiatočníka je myšlienka: „Teraz hodím pilulku, ktorú som odporučil, a všetko pôjde preč“, nie ... nie ... nie a nič viac! Neexistujú žiadne kúzelné pilulky. Celá hydrochémia akvária život akvaristovi uľahčuje, nie je však zárukou úspechu.

Dúfame, že naše video materiály budú užitočné a povzbudíme vás, aby ste boli kreatívni.!

Páčilo sa vám to? Prihláste sa na odber Kanál YouTube FanFish!

Nechýba nič: 104:

Pre lepšie pochopenie uvádzame nižšie príklady niektorých procesov (reťazcov), ktoré sa vyskytujú v akváriu.

Príklad č. 1. Tzv. „Cyklus dusíka“

Odpad z rýb a mŕtve organické látky (ďalej len „PJ“) pravidelne padajú do vody.

zelená šípka
Pod vplyvom prospešných baktérií - nitrifikačných činidiel sa PDJ rozpadá na jedy:
prvý amoniak / amoniak (NH3 / NH4),

zelená šípka
potom dusitany (NO2),

zelená šípka
potom na dusičnany (NO3),

zelená šípka
a potom, s denitrifikačnými baktériami, sa dusičnany rozkladajú do plynného stavu a sú odstránené z akvária.

Príklad č. 2 „Cyklus dusíka s rastlinami“

PJ pravidelne padajú do vody.

zelená šípka
Pod vplyvom prospešných baktérií - nitrifikačných činidiel sa PDJ rozpadá na jedy:

zelená šípka
najskôr amoniak,

zelená šípka
potom dusitany,

zelená šípka
potom na dusičnany,

zelená šípka
Dusičnany NO3 (alebo skôr dusík N) sú hnojivá pre akváriové rastliny a používajú sa pri fotosyntéze.

zelená šípka
Ak je zahájený proces fotosyntézy (v akváriu je dostatočné množstvo osvieženia, CO2 a iných hnojív), rastliny „vtiahnu dusičnany“ vezmú dusík (N) a uvoľnia vodu H2O a kyslík (O2), čo je veľmi užitočné pre hydrobionty a všeobecne pre oxidačné procesy.

Príklad č. 3 „Negatívny“

PJ, pravidelne padajú do vody. A v akváriu nie je dostatok prospešných baktérií, nie sú tam žiadne rastliny.

zelená šípka
Zhromažďuje sa koncentrácia jedov, ktorá zabíja všetky živé veci..

zelená šípka
Akvárium ako celok „Sedí a rozmýšľa, čo mám robiť? Ako môžem znížiť koncentráciu jedov ... a potom pripomína spóry rias, ktoré sú v akvarijnej vode vždy v depresii "

zelená šípka
Vyskytuje sa „vypuknutie rias“ - akvárium je pokryté spodným svetom rastlín: zelené, hnedé, čierne riasy.

zelená šípka
Vďaka riasam sa akvárium snaží zbaviť škodlivých látok.

zelená šípka
A potom, ak ho nezachytíte včas ... akvárium je zarastené zeleňou, mŕtva, kyslá a zomrie.!

Môžete aj naďalej uvádzať príklady vzťahov medzi jednotlivými prvkami reťazca akvárií. Je ich veľa! Ale myslím si, že podstata je jasná. Ďalej si prečítajte materiál: Muddy Aquarium, Dusičnany a dusitany v akváriu.
A teraz sa dostávame k hlavnej úlohe tohto článku - k otázke, ako môže akvarista pomôcť jeho drahému akváriu pri spustení a prvom mesiaci života.?
Najdôležitejšia vec, ktorú by mal šťastný majiteľ nového akvária pochopiť, je to, že v mladom akváriu úplne chýba biologická rovnováha - t.j. v skutočnosti nič nefunguje: neexistuje správne množstvo baktérií, húb, čerstvo vysadené rastliny ešte nezískali silu atď. ... a ryby už rozdávajú PJ, niektoré listy rastlín odumierajú, zvyšky polokonzumovaného jedla sa rozkladajú...

V tejto súvislosti uvediem nižšie uvedený súbor pravidiel starostlivosti o akvárium v ​​prvom mesiaci:
1. Spravidla by sa v prvom mesiaci nemali ryby v akváriu zo zrejmých dôvodov vyskytovať. Začiatočníci sa často pýtajú ... dobre, môžete, dobre, môžete si už dať rybu)))) Viem pre seba, toto je pálivá pätová túžba dostať prvú rybu! Preto odpoviem týmto spôsobom - môžete, ale opatrne))) ... je vhodné počkať najmenej dva týždne ... dobre, aspoň týždeň))) Zároveň je potrebné postupne naplniť akvárium rybami, počnúc stoikami a nenáročnými. Často sú to ryby podobné sumci (napr., Corydoras, Ancistrus). No a potom, ak je všetko v poriadku, môžete už vyzerať a zasadiť „hlavné postavy svojho akváriového divadla“..
Na Runete často nájdete názory a výroky s nasledujúcim obsahom: „Myslíte si, že som okamžite dal ryby do akvária a všetci sú nažive!“ Poznamenávam, že takýto prístup k problému nie je prípustný. Prečo? Odpoveď je uvedená v tejto ilustratívnej tabuľke o zvýšení koncentrácie jedov v prvom mesiaci života v akváriu.
tabuľka zvýšenia koncentrácie dusitanov a dusičnanov v akváriu
Z tejto tabuľky je zrejmé, že jedovaté látky jednoducho „stúpajú“ a prevracajú sa, pretože neexistujú baktérie, rovnováha neexistuje. A teraz si predstavte, že prinesiete prvú kabínu z obchodu so zvieratami! Poznamenávam, že vo väčšine obchodov s domácimi zvieratami sú ryby chované v zlom stave, a preto zdravie väčšiny z nich nie je najlepšie. Takže z presádzania a prepravy vašich rýb navyše stres, tu sa stále pestuje v novom akváriu s inými parametrami vody a okrem toho má voda prevažnú koncentráciu amoniaku, dusitanov a dusičnanov !!! Čo sa stane s rybami? ... Ryba so silným imunitným systémom bude „tolerovať“ a môže to fungovať, ryba so slabým imunitným systémom ochorie a musí sa liečiť, liečba nepriaznivo ovplyvní stav akvária ako celku a niekoľkokrát skomplikuje život akvaristu. ryba bez imunity už za dva dni „prilepte plutvy“.

2. V prvom mesiaci života akvária sa ho snažia spomaliť! Čo to znamená? To znamená: netreba do neho neustále stúpať, netreba čistiť, vymieňať vodu alebo sifónovať dno akvária! Áno, áno, áno !!! To je pravda !!! Zdalo by sa, že ak všetko dôkladne vyčistíme, sifón a všetko pošúcháme, potom nebude existovať žiadny PJ, a teda žiadne problémy! Ale, bohužiaľ, týmito činnosťami zastavíme len rozvoj prospešných mikroorganizmov.
Napríklad iba vo vode sa vytvorila iba kolónia prospešných baktérií, iba sa vytvorilo priaznivé prostredie a znova zmeňme vodu a naplňte čerstvú - „prázdnu“ vodu! Alebo napríklad spodná časť akvária ... pretože v skutočnosti je to biologický filter - „dom, v ktorom žije 90% našich prospešných baktérií“ ... v prvom, druhom týždni sa práve začali „usadiť na novom mieste“ a nechali sme ich nasávať sifón z domu!!!
Vyššie uvedené samozrejme nie je dogma, ale spravidla sa odporúča, aby ste akvárium (a všetky jeho vybavenie) počas prvého mesiaca nečistili. Takto dávame príležitosť akváriu, ktoré sa nazýva „vylúhovať“.

3. Pretože voda nie je sterilná, skôr alebo neskôr sa akvárium nezávisle „naplní“ organizmami neviditeľnými pre ľudské oko. Napriek tomu môžete a dokonca musíte použiť hydrochémiu akvária, ktorá pomáha akváriu nájsť biologickú rovnováhu. Je to tak Tera SafeStart a Tetra AquaSafe, a Tetraaktaktym, a Tetra NitratMinus, Tetra nitrát mínus perly, zeolit a mnoho ďalších analógov, o ktorých si môžete prečítať úplné informácie na stránkach našej stránky. Podstata ich činnosti je jednoduchá:
- niektoré prípravky „zušľachťujú vodu“, to znamená, že robia vodu vhodnou na život vo vodných organizmoch (AquaSafe) a podporujú ich rozmnožovanie prospešných baktérií (Bactozim).
- iné sú hotové koncentráty veľmi užitočných baktérií, ktoré bojujú s jedmi (Tetra SafeStart, Sulphur Nitrivek).
- buď na biologickej alebo chemickej úrovni znižujú koncentráciu jedov (zeolit, toxický pre síru, dusičnan titaničitý).
Všetky tieto lieky sa môžu používať jednotlivo alebo spolu..
UPOZORNENIE: V obchode s domácimi zvieratami alebo s akvárikmi môžete požiadať o stlačenie z filtra, ktorý pracoval v zdravom akváriu. Táto vylisovaná hnedá suspenzia obsahuje veľké množstvo prospešných baktérií, t.j. v podstate nahrádza počiatočné lieky. Stačí ho naliať do akvária do troch hodín po stlačení.

záver:
1. Je dôležité nielen správne nainštalovať akvárium a pripojiť všetko, je to iba polovica bitky.
2. Je potrebné čo najúplnejšie pochopiť a pochopiť, že akvárium je celý organizmus, vo vašej domácnosti uzavretý kút prírody, a nielen plavidlo s rybami..
3. Akvárium - nejde o obrázok, postavený a zabudnutý. Vyžaduje si to pozornosť, trpezlivosť a vytrvalosť. Musíte si prečítať, naučiť sa a snažiť sa vylepšovať svoje akvárium - to je krása akvária. Musíte sa naučiť, ako vidieť „akvárium okom“, musíte sa naučiť, ako „cítiť“.
4. Zároveň musíte vždy dodržiavať zlaté pravidlo - akvárium nemá rád náhly pohyb. Všetko sa musí robiť s mysľou, postupne a nie z brehového zátoky!

Nižšie je uvedený odkaz na materiál našej „včelej fóra“ Yanina, v ktorej zdieľa svoje dojmy a skúsenosti pri uvedení jej 600 l. akvárium so zlatou rybkou.
spustiť akvárium
SPUSTENIE VEĽKÉHO AKVARIA
podrobný príklad usporiadania akvárijného sveta

A tiež zaujímavý príbeh člena nášho fóra Iren2321 o jeho dojmoch na spustenie prvého akvária

Moje prvé akvárium je cesta pre začiatočníkov

Od správcu:
Asi pred desiatimi mesiacmi sa Iren2321 objavila na webovej stránke FanFishka.ru - dievča s láskavým a citlivým srdcom, ktoré z celého srdca sníva o svojom prvom akváriu ... Komunikácia s ňou konečne utvorila môj názor, že kľúčom k úspechu ktorejkoľvek stránky je: láskavosť, láska k všetkému, čo robíte, a nezištná pomoc vášmu susedovi...
Teraz je FF obrovským kruhom priateľov, je to živý a zaujímavý rozhovor, je to výmena skúseností a emócií, A TOTO ZNAMENÁ, ŽE STRATÉGIA ROZVOJA ZDROJOV JE PRAVDIVÁ!
Nasledujúci článok predstavuje správu Iriny.

* * *
Za posledných 5 rokov bolo jednou z mojich najcennejších túžob akvizícia akvária! Naozaj som to chcel vidieť - toto je zázrak „buchotania búchania“, v ktorom sú vnútri jasní obyvatelia a krásny dizajn. Posedenie v kuchyni, pitie čaju a potešenie...
A je to! Sny sa stanú skutočnosťou! Vďaka fóre používateľov našej milovanej FF som sa rozhodol kúpiť akvárium. Hneď musím povedať, že radosť nie je lacná, a preto som sa pri pomerne obmedzenom rozpočte snažila čo najviac vyvážiť svoje „chcem“ a „môžem“..
Samotné akvárium je možné kúpiť lacno, ale všetko, aj to najnutnejšie, vybavenie a príslušenstvo „bude lietať pekne cent“..

Výber akvária
Prvá vec, ktorú som odrazil pri výbere tvaru a veľkosti akvária, je miesto, kde bude stáť. Na základe odporúčaní techniky Feng Shui, osobných preferencií a maximálnej efektívnosti priestoru bolo jediným miestom v našom malom byte vhodnom pre akvárium iba kuchyňa. Máme to dostatočne veľkú a priestrannú, okrem toho, že medzi dvoma oknami širokými 70 cm bol voľný priestor.

Podľa môjho názoru je to celkom dobrá možnosť:
1. Kuchyňa - vždy je vhodné udržiavať akvárium.
2. Šumenie filtra nezasahuje do spánku (nakoniec sa ukázalo, že je ticho).
3. Skvelé miesto na správne obdivovanie akvária - priamo oproti jedálenskému stolu. Akváriové centrum - na úrovni očí.
Ukazuje sa, že potrebujeme akvárium, ktoré by zapadalo do šírky medzi oknami, ale nebolo príliš malé na to, aby sa zosúladilo s vnútorným priestorom kuchyne..

Druhou vecou, ​​o ktorej som veľmi dlho premýšľal, bolo, koľko objemu akvária dokážem správne vybaviť bez toho, aby som mal najmenšie skúsenosti s akváriom.
Po dlhých úvahách, konzultáciách so skúsenými akvaristami, som sa usadil na akváriu s priemerným objemom 100 litrov. To nie je veľa, ale málo. Väčší tank bude mať rozmery, ktoré sú pre mňa neprijateľné, a menší bude mať veľa problémov pri nastavovaní biosystému..

Ďalšou otázkou je tvar akvária..
Páčilo sa mi tradičný obdĺžnikový tvar akvária a šošovky (s vypuklým čelným sklom). Rozhodujúcim faktorom pri určovaní tvaru akvária bol finančný aspekt. Aby som ušetril peniaze, rozhodol som sa objednať výrobu akvária, takže voľba padla na obdĺžnik. Neprilepil to profesionál (ako som si neskôr uvedomil), ale jednoducho človek, ktorý už prilepil niekoľko akvárií a ukázalo sa, že.
Rozmery akvária - 70 x 35 x 40 cm, t. v skutočnosti ani 100 litrov, ale 90 litrov.
Áno, ukázalo sa to lacnejšie ako akvizícia akvária v obchode, ale stále existujú nejaké nedostatky. Vystužovacie rebrá boli prilepené na vrch akvária s výškou 7 cm, čo vizuálne a funkčne znížilo jeho výšku. Samolepka je zle prilepená a počas prepravy boli na skle urobené škrabance. To všetko ma, samozrejme, rozrušilo - toto je moje prvé akvárium!!!! Po 3 mesiacoch neboli problémy s kvalitou lepených švov, čo znamená, že všetko nie je také zlé! :)
prvé akvárium
Inštalácia akvária
Doteraz som prispôsobil starú sovietsku tabuľku ako obrubník pod akváriom: kolesá a posuvné podpery boli odstránené, kúsky linolea boli umiestnené pod nohy a obe strany stola boli skontrolované úrovňou. Pod akvárium bol položený kúsok polystyrénu vysoký 5 cm (ktorý dom bol nájdený). Neskôr ju maskovali listami MDF. Po dobu 3 mesiacov akvárium stálo takto, stolový poťah sa neohol.

Príprava akvária na spustenie
Akvárium bolo premyté bez horlivosti, t.j. bez umývania a čistenia, zaplavený vodou na jeden deň na kontrolu kvality švov. Všetko je v poriadku! Vypustená voda.

osvetlenie
Otázka osvetlenia riešil môj manžel. Vytiahol z košov sovietsku lampu a prilepil ju na sklo, ktorého rozmery zodpovedajú šírke akvária, ale menej ako jej hĺbka, takže existuje medzera pre drôty a možnosť kŕmenia rýb. Ako vnútornú časť lampy som nalepil zrkadlo reflektor. Do svietidla sú vstavané 2 luminiscenčné žiarovky s LD typom 20 W (k dispozícii tiež).

zariadenie
Kým som čakal na akvárium, objednal som si v internetovom obchode to najnutnejšie vybavenie:
1. Vnútorný filter, Aquael FAN 3 Plus.
2. Termostat Xilong AT-700, 200 W.
3. Timer Feron TM12 - kompaktný denný elektromechanický časovač.
4. Obojstranné pozadie.
vybavenie pre prvé akvárium
Filter, podľa môjho skromného zážitku ako začiatočník v akváriu, zvládne úplne 100 l vody.
Časovač je nevyhnutná vec, môžete si ju kúpiť v obchode s elektrospotrebičmi, stojí to 5 cu naozaj pomáha. Nastavte čas osvetlenia a samotné svetlo sa podľa potreby zapne a vypne.
Po prilepení na pozadí nefungovalo. Pozadie bolo zlepené spolu s manželom v zhone, v zhone na spustenie akvária. Manžel trval na nalepení mydla a vedel, ako to urobiť. Lepené z vonkajšej strany akvária.
výsledky:
- pozadie sa nikdy nezaseklo.
- v popredí akvária boli hrozné rozptyly mydla.
V dôsledku toho som pozoroval tento nepríjemný obrázok ďalší mesiac, a potom som odstrelil pozadie, utrel zadnú stenu dosucha a dočasne som ju prilepil na boky pásky. Je to pre mňa jednoduchšie, aj keď nie sú viditeľné hrozné biele škvrny.
Záver: musíte správne prilepiť pozadie a vnútri akvária. Pozri článok o ff - tu.

Výber a príprava pôdy. chyby.
Pôdu som si vybral jemnú frakciu čierneho čadiča. Na objem môjho tanku som potreboval 20 kg pôdy, čo, samozrejme, dozadu, môžete a trochu viac.
Pôdu som trikrát umyl. Unavený a rozhodol sa, že to bude stačiť. Urobil som chybu. Potom, čo naliala vodu do akvária, sa na jej stenách postavili hrozné drevy. Nečistoty sa museli s veľkým úsilím odtrhnúť po celom obvode akvária, ktoré sa následne usadilo na zariadeniach a rastlinách. Pohľad nie je príjemný!
!!!Pôda sa musí umyť, kým nie je voda úplne čistá!!!
Okrem toho je pre dobrý rast rastlín potrebné vyplniť pôdu vrstvou hnojenia. Neurobil som to, čo som ľutoval neskôr.

výzdoba
Aj keď som začiatočník, nepredstavoval som si žiadne umelé ozdoby v mojom akváriu. Snívam o nádhernej bylinkárke, ktorú som vytvoril sám. Preto je najkrajšia zápletka prepletená s machom!
Objednal som si jednu zádrhel cez internet, ktorý je už pripravený na umiestnenie do akvária, a môj manžel a ja sme sa rozhodli urobiť druhú.
Vzhľadom k tomu, som veľmi potešený sumca (a neskôr sa ukázalo, že všetci ostatní členovia rodiny tiež) vybrali viniča pre tento účel. Môj manžel to vyčistil a priniesol mi ho na ďalšie spracovanie. Pol hodinu som varil naplavené drevo v soľnom roztoku a po dvoch dňoch som vsiakol do vody.

Výber a výsadba rastlín
Akvárium bez živých rastlín nie je pre mňa akvárium, takže som čítal informácie o rastlinách pre začiatočníkov - zvlášť náročné na parametre vody a osvetlenie, videl som dosť fotiek a popisov vytvorenia návrhu akvária a získal som tieto rastliny:
1.Z Thajska - 2ks.
2. Cryptocoryne (neviem, ktorý z nich) - 10 ks. (Presne si nepamätám).
3.Moss Javanese - 1 sp.box. (Pripája sa k zachyteniu)
4. Anubias-nana - 3 ks. (pripojené k zachyteniu)
5. Papraď indický - 2 ks. (keď sa vznášajú na povrchu)
6. Limnobium - 5ks.
7.Pistia - 3ks.

Do akvária som vložil pôdu tak, ako by mala byť - na zadnú stenu je úroveň pôdy vyššia ako v popredí (na zvýšenie účinku hĺbky a objemu akvária). Naplňte nádrž na polovicu usadenou vodou a pridajte Tetra AquaSafe. Opletené rybárskym vlascom naplaveným drevom, zabezpečujúcim jávský mach a vysadené rastliny. Akvárium bolo úplne naplnené vodou.
inštalácia prvého akvária
O týždeň neskôr som sa stal šťastným majiteľom celého vedra rastlín, ktoré ma poslal náš milovaný admin Oleg.

Boli tam tieto rastliny:
1. Cryptocoryne - 8 ks..
2. Wallisneria - veľa.
3. Echinodorius - 1 ks..
4.Ludvigiya červená.

Všetci šťastne odišli.
rastliny v prvom akváriu

Základné zásoby akvária
Po spustení akvária v najbližších dňoch v obchode v mojom meste som si kúpil nasledujúce príslušenstvo pre akvárium, bez ktorého sa neobídete:
1. Teplomer - nálepka JERO (najdrahšia v obchode).
2.Sachok.
3. Sifón.
4.Magnetická kefa.

Jediná vec, s ktorou som spokojný, je sieť motýľov, ale v skutočnosti na ňu neexistujú žiadne vážne technické požiadavky.
Kvôli mojej neskúsenosti som s teplomerom zaobchádzal veľmi hlúpo - prilepil ho do akvária a nie vonku. Dozvedel som sa o tom oveľa neskôr potom, čo som sa hodil do urny tak drahej v akvizícii kategórie výrobkov. Po umiestnení vo vode ukázalo, že nebolo jasné, že sa dá len hádať, súčasne svietilo niekoľko ukazovateľov teploty. Za ním sa zhromažďovala špina, čo ma strašne hnevalo. V dôsledku toho som ju odlúpol, ale už to neprilepil späť ... hodil to preč. V akváriu momentálne nie je teplomer. Priznávam, zabudol som si kúpiť, dúfam v vynikajúcu prácu regulátora teploty.
Sifón kúpil jediný, ktorý bol v obchode - najlacnejší za 35 UAH., Nebola žiadna možnosť. Nie som s nimi spokojný. Mám v pláne získať jednu takto:
Z magnetickej kefy som bol spočiatku len teľať. Potom, čo rýchlo vyčistila všetky nečistoty nahromadené po štarte zo stien akvária, považovala som to za jeden z najúspešnejších vynálezov ľudstva. Potom som si všimol, že všetky tieto nečistoty sa usadili na rastlinách, pôde a dekorácii. Táto podívaná sa podobala oblasti blízko hutníckeho závodu. Našťastie nás filter za pár dní neznížil a všetko nevyčistil. Po chvíli som pomocou kefy urobil škrabance na pohári zvnútra. Ak dokonca aj najmenšia jaskyňa, aj tie najnápadnejšie, spadne medzi zuby kefy, sú nevyhnutné všetky hrozné škrabance na skle. A k môjmu úplnému sklamaniu v tomto prístroji som si všimol, že keď sa používa, jeho čistiace schopnosti miznú. Na záver je potrebné hľadať alternatívu k nemu.

Obyvatelia akvária
V mojom akváriu žijú títo obyvatelia:
1) Som Antsitrus - úplne prvý rezident, usadil sa v deň začatia, napriek všetkým zákazom a varovaniam. Pohybovali sa dokonale! Obľúbená ryba môjho malého syna!
2) Scalaria - hlavná v akváriu, pravidelne prenasleduje každého, rybu s charakterom.
3) Šermiari - 5 ks..
4) Jedlík - len úžasná ryba, ktorá prináša akváriu veľa výhod.
5) Apistogram ramirezi - krásna a nezvyčajná, trochu neškodná Tsikhlida.
6) Chery krevety - neviem s istotou, koľko ich je v súčasnosti, pretože len zriedka sú vidieť jednotlivo. Existuje obava, že Shalaria loví krevety.
7) Ampulky - 2 ks., Dostal som sa do môjho akvária v extrémne zanedbávanom stave - najzelenší! Ich manžel priniesol materskú školu z akvária, kde pracuje. Dokonca sa bojím predstaviť si, aká voda tam je! O mesiac neskôr sú obe stopy takmer úplne oranžové!
Boli tam 2 Guramy - med a mramor. Mramor vôbec nerástol a zomrel pred mojimi očami a Medova žila dlho za filtrom, jej ostatní obyvatelia akvária sa nejako nesťažovali, a potom náhle a bez stopy zmizli (nevedeli, že sa to stane).


Ťažkosti po spustení akvária
Počas prvých dvoch dní po začatí akvária časť plávajúcich rastlín zožltla a kryptokokyány začali aktívne odlupovať. Do akvária som nevložil žiadne hnojivá, takže som okamžite bežal do obchodu a kúpil som Aqua Bio Start a PlantaMin. Prvú, po otvorení 1 kapsuly, som nasypal do vody a druhú nalial, ako je uvedené v pokynoch, 5 ml na 100 l.
Neviem, aké účinné boli tieto akcie, ale o mesiac neskôr zomrela polovica kryptokorínu (pravdepodobne začali kryptokorínovú chorobu).

Dnes, 3,5 mesiaca po uvedení akvária, je stav rastlín nasledovný:
- Cryptocoryns sú úzkoprsté hilinki a osobitne sa nereprodukujú..
- Pistia zmizla, zjavne ju vytlačil Limnobium.
- Thajská paprade pri poslednom nádychu.
- Takmer žiadne červené rastliny.
- Javanese mech sa sotva drží.
- Indická paprade sa množia a rastú.
- Limbium rastie.
- Anubias-nano pomaly, ale isto rastie.

Problémy so starostlivosťou o akvárium. Moje pripomienky.
Svetelný problém a inodorosl Blackbeard
Najhoršia správa v druhom mesiaci po spustení môjho akvária bola objavenie sa jednej z najhorších rias - Čierna brada. Po preskúmaní odporúčaní týkajúcich sa rámcového programu a ďalších zdrojov som podnikol kroky. Po 2 týždňoch zostali z hrozných dlhých chĺpkov Čierneho brady iba krátke belavé chĺpky, ktoré boli na niekoľkých rastlinách sotva viditeľné. Dúfam, že nedôjde k relapsu. Analyzoval som a uvedomil som si svoje chyby, to je dôvod, prečo sa objavil taký nepríjemný hosť akvária.
Ako predpokladám, v dôsledku slabého osvetlenia sa rastliny v mojej nádrži cítili zle. Preto som 2,5 mesiaca po uvedení na trh nahradil jeden obyčajný špeciálnym potápačským výstrojom Sylvania Aquastar F18W / T8 / G13. Spočiatku som s radosťou opustil osvetlenie na 10 hodín s prestávkou na 2 hodiny. Po 3 dňoch všetky rastliny zhnedli - denné svetlo sa znížilo na 6 hodín. Úprimne povedané, nevidel som žiadne pozitívne zmeny. Rastlina nerastie dobre (podľa môjho názoru ešte horšie ako predtým), červené nezačervenali, navyše radosť z pozorovania akvária je omnoho menšia, pretože osvetlenie je iba 6 hodín. Čo robiť Ja ešte neviem. Ale určite sa budem riadiť pokynmi tohto článku Osvetlenie akvária a výber žiaroviek.

Príjemné prekvapenia a dojmy z nového koníčka
Na konci druhého mesiaca života môjho akvária sme s manželom urobili inštaláciu na dodávku CO2, pomocou pokynov. Výsledok bol veľmi potešený - rastliny výrazne zrýchlili rast.
CO2 v prvom akváriu

Dlho som sa neodvážil kúpiť akvárium, a to nielen z finančných dôvodov, ale aj kvôli pochybnostiam: „Môžem?“, „A na to budem mať dosť času, pretože mám malé dieťa?“, „Je dosť? trpezlivosť? “.....
Mohol by som! Dosť všetkého!
Starostlivosť o akvárium trvá trochu času. Mám to asi 1 hodinu týždenne. Samozrejme môžete vodu vymeniť rýchlejšie a sifónovať pôdu, ale mám obrovské potešenie, keď triedim rastliny pomocou rúk, transplantujem ich, takže všetko robím pomaly. Zároveň nemám akvárium, keď dieťa spí, ale s ním. Naozaj rád klikne na sifónovú pumpu, aby nechala nejaký prúd vody, sedieť a umyť si ruky v vedre alebo triediť zvyšky rastlín. Čas vždy nájdete. Koniec koncov, je lepšie starať sa o ryby s dieťaťom, ako sedieť pred televízorom.
Akvárium mi niekedy veľmi pomáha, keď musím chvíľu rozptýliť svojho syna, začnem sa pýtať: „Kde je sumec?“, „Ukáž mi novú rybu, ktorú sme si kúpili včera?“, „Čo teraz robia slimáci?“. Dieťa okamžite beží do akvária a môže sa v jeho blízkosti dostať až na pár minút! A pre mladú matku s veľkým množstvom vecí sa počíta každá minúta!
Moje dieťa ešte nemá dva roky, kým sa nerozpráva, ale veľmi sa vyznačuje menom rýb - čo nie je vývojová aktivita s dieťaťom?
Celá rodina sa zamilovala do akvária, dokonca aj do manžela, ktorý „bukhtel“, že je to drahé, kam ho dať, keď sa o neho postaráte, že upadnete do detstva, niekedy kladie na akvárium stoličku a sedí ako pozerá televízor.
Akvárium sa stalo súčasťou života celej našej rodiny! Chcem ešte raz poďakovať Olegovi - administrátorovi a všetkým zainteresovaným používateľom fóra, ktorí mi dali príležitosť vstúpiť do tak tajomného a magického sveta akvárií.!

Video inštrukcia o spustení akvária


Podiel na sociálnych sieťach:

Podobný
» » O spustení akvária od nuly